Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Przyczyny łysienia 2018

Przyczyny łysienia

U każdego dorosłego bez względu na wiek oraz płeć  może pojawić się problem łysienia. Są jednak  różne  rodzaje tego schorzenia, które posiadają zróżnicowane przyczyny i  objawy, a także inaczej przebiegają. I dlatego w zależności od typu  łysienia stosuje się odmienne  metody kuracji. Jednak najważniejsza jest szybka  konsultacja lekarska. Bowiem podczas niej lekarz określi  przyczyny łysienia, jego rodzaj, a także dobierze odpowiednio skuteczną i przede wszystkim  bezpieczną metodę wyleczenia. Warto podjąć leczenie łysienia, bowiem zatrzymać ten proces jest znacznie łatwiej niż uzyskanie odrostu włosów.  Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza oraz podjęcie kuracji.

O łysieniu kilka słów

O łysieniu mówimy zawsze wówczas, kiedy proces wypadania włosów ma charakter znacznie intensywniejszy niż do tej pory.  Łysienie to nie tylko i wyłącznie problem sfery estetycznej; jest to także zagrożenie dla zdrowia. Nie chodzi tutaj o naturę psychiczną ( z której wynikają liczne kompleksy związane z  utratą owłosienia), ale o istotne  zdrowie somatyczne. Bowiem z tym zdrowiem wiązana jest nadzieja, że możliwe stanie się poznanie przyczyny łysienia, i dzięki temu  uda się skutecznie zahamować jego rozwój, a może  nawet  uzyskać poprawę kondycji owłosienia.

 Jak łysiejemy – objawy łysienia

Objawy łysienia mogą  być różne. W zależności od typu schorzenia można wyróżnić charakterystyczne objawy. Jeśli chorujemy na  łysienie androgenowe to zazwyczaj mamy takie objawy: u mężczyzny – utrata włosów w kątach czołowych (i są to popularnie nazywane  zakola); u kobiet obserwowane jest tylko niewielkie przerzedzanie włosów na środkowej części  głowy. Wymienione objawy powoduje  dihydrotestosteron ( aktywna forma testosteronu).  Z kolei przy łysieniu  plackowatym objawy są takie: zazwyczaj nieregularne miejsca pozbawione owłosienia na głowie. W przypadku łysienia bliznowaciejącego następuje nadmierne wypadanie włosów  poprzez przebyte urazy, czy uszkodzenia mechaniczne.

 Dlaczego nadmiernie wypadają włosy ? – przyczyny

Łysienie  jest zbyt dużą utratą owłosienie w krótkim czasie. Jest wiele powodów, dla których wypadają nam  włosy. Pierwszym z nich są uwarunkowania genetyczne.  Zatem to czy i w jaki sposób będziemy łysienie przechodzić  zależne jest od tego czy w przeszłości nasi dziadkowie też mieli do czynienia z łysieniem.  Jednakże te uwarunkowania nadal są  poddawane  dokładnym analizom, które pomogą  rozpoznać  całkowicie  mechanizm występowania łysienia o tym podłożu.  Inną bardzo często występująca przyczyną powodującą nadmierną utratę włosów jest nasz wiek. Bowiem to wrz z upływem lat tracimy z głowy owłosienie. Około 1/3 mężczyzn mając 25 – 40 ma problem z łysieniem. Ale kobiety także mają to schorzenie. Szacunki mówią o liczbie dziesięciu procent kobiet po czterdziestce.

Ponadto innymi  bardzo często występującymi przyczynami łysienia  są wszelkie urazy. Niekiedy nadmierną utratę włosów mamy w skutek przechodzenia groźnych chorób zakaźnych. Z tego powodu łysienie bardzo rzadko obecnie występuje, a jeśli już to jest ono następstwem  duru plamistego, brzusznego,  gruźlicy płuc, oraz zapalenia płuc.  Niektórzy badacze są zadania, że to wszystko przez  bakterie i toksyny nerwowego układu brodawki włosa. Łysienie równie często powodowane jest  operacjami  – ciężkie operacje ze stratami krwi.

Elementem, mającym wpływ na  łysienie są także braki pewnych minerałów. Mamy tu na myśli niedobory cynku oraz żelaza. Do wystąpienia utarty włosów przyczyniają się niedobory pokarmu spowodowane na przykład niedożywieniem w czasie odchudzania czy  dietą wegetariańską.

Innymi czynnikami wpływającymi na łysienie są czynniki zewnątrzpochodne. Najczęściej wśród nich wymienia stosowanie mocniejszych preparatów do utrwalania włosów oraz pewne fryzury, dające znaczne obciążenie włosom (mówimy wtedy o łysieniu obciążeniowym).

Łysienie może wynikać z radiologicznego czy chemicznego uszkodzenia włosów. Czynnikami powodującymi stratę włosów są zatrucie mocnymi  kosmetykami,  , zatrucie popromienne oraz zniszczenie zabiegami upiększającymi.

Wyżej wymienione przyczyny to tylko nieznaczna część tych przyczyn. Drugą połowę przyczyn łysienia stanowi łysienie androgenowe zwane pospolitym. Zbyt duże stężenie  androgenów, a dokładnie testosteron, powoduje wystąpienie  łysienia. Pod działaniem enzymu alfa 5 reduktazy testosteron przeradza się w dihydrotestosteron, który niszczy wszelkie mieszki włosowe. Działając na nie powoduje ich  miniaturyzację. Dochodzi wtedy do skrócenia cyklu wzrastania  włosa, a to z kolei  powoduje, że włosy są  po prostu  meszkowate  i w końcu ulegają wypadnięciu. W początkach łysienia obserwowane są stopniowe zaniki mieszków włosowych, jak również osłabienie ukrwienia włosa.

Szukamy przyczyn łysienia i ciągle zadajemy sobie pytanie dlaczego? A odpowiedź może być bardzo prosta. Wymienione wyżej przyczyny odpowiadają w większości przypadków za łysienie. Należy szybko rozpoznać je, aby skutecznie z nimi walczyć. Do niwelowania łysienia niewątpliwie przydatne będą różne preparaty i kosmetyki, jak również fachowa pomoc najlepszych specjalistów.

Leave a Reply

Tematy na topie