Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak czyścić buty? 2018

Pucowanie dużo daje czyli konserwacja obuwia

Wprawdzie po zimie już ani śladu, jednak teraz (kiedy kozaki zimowe czas najwyższy schować głęboko do szafy) pojawia się problem, jak zakonserwować zimowe buty, aby w przyszłym roku nadal nadawały się do użytku.

Pierwsze co należy zrobić, to oczyścić buty ze wszelkich zabrudzeń. Najgorzej jest pozbyć się zacieków z soli, które występują na butach w formie białych plam. Istnieje wiele szkół, które uczą, jak solne plamy likwidować. Jedne twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem jest woda i detergenty, inne uważają, że detergenty lepiej zastąpić octem winnym, a jeszcze inne, że zamiast tworzyć specjalne roztwory, lepiej zainwestować w mleko, które w parze z delikatną, bawełnianą ściereczką również (podobno) świetnie usuwa sól z powierzchni obuwia.

Co ważne, solnych nalotów nie należy trzeć, ponieważ taki zabieg może doprowadzić jedynie do rozprzestrzenienia się soli po całym bucie, a nie do jej usunięcia. Po dokonaniu zabiegu usuwającego solne plamy, należy buty dokładnie osuszyć, za pomocą suchej szmatki (jest to zalecane nie tylko w przypadku, gdy buty wykonane są z zamszu, ale również w przypadku, gdy wykonane są z najwyższej jakości skóry).

Jeśli na obuwiu osadził się brud z piasku lub błota, najlepiej jest go usunąć przy pomocy miękkiej szmatki zamoczonej w roztworze z wody i mydła.

Po usunięciu brudu, kolejnym, niezbędnym elementem konserwacji obuwia jest nałożenie na powierzchnię wysuszonego buta specjalnej warstwy ochronnej w postaci dobrze dobranego do materiału, z którego wykonany jest but, preparatu pielęgnacyjnego. W tym miejscu należy zaznaczyć, że do butów skórzanych należy używać past do tzw. „pucowania” – są one znacznie lepsze od past samonablyszczających, ponieważ dzięki nim but zyskuje nie tylko błysk, ale też ochronę przez temperaturą, wilgocią oraz zanieczyszczeniami. Do butów lakierowanych najlepiej używać specjalnych kremów, natomiast do zamszu – impregnatów w aerozolu. „Pucowanie” butów powinno być zrobione nad wyraz starannie, dlatego na jeden bunt powinno się poświęcić co najmniej 15 minut.

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, istnieje duża szansa, że Twoje zimowe kozaki w przyszłym roku będą wyglądały równie efektownie, jak miało to miejsce w tym roku. Pamiętaj jednak, że pozostawiając choć odrobinę brudu lub niezbyt dokładnie osuszając powierzchnię buta przed nałożeniem preparatu pielęgnacyjnego, możesz spowodować, że Twoje buty, po wyciągnięciu z szafy, nie będą nadawały się do użytku. Wybór należy do Ciebie…

Leave a Reply

Tematy na topie