Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Wieczór wigilijny 2018

Tradycje wigilijne

Wigilia Bożego Narodzenia to dzień wielkich przygotowań do wieczerzy, którą spożywamy, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Zanim to jednak nastąpi trzeba włożyć wiele wysiłku w przygotowanie potraw, zakup odpowiednich produktów oraz prezentów dla rodziny. W całym domu już od rana pachnie świeżym ciastem i smakowitymi potrawami postnymi. I chociaż miałoby się ochotę dużo wcześniej zasiąść do wigilijnego stołu, powinniśmy zgodnie z tradycją poczekać do wieczora i pierwszej gwiazdki. Tuż przed wieczerzą wigilijną nakrywamy świątecznie stół, pod obrus wkładamy odrobinę sianka, przygotowujemy jedno puste miejsce dla niespodziewanego gościa i Pismo Święte. Kiedy już nadejdzie wyczekiwany przez nas moment,  rozpoczynamy kolację wigilijną od wspólnej modlitwy, złożenia sobie życzeń i przełamania się opłatkiem. Po wieczerzy obdarowujemy się prezentami, zaś o północy wyruszamy rodzinnie na pasterkę. Pasterka to zwyczaj kultywowany w wielu polskich rodzinach, które co roku uczęszczają na to wyjątkowe nabożeństwo, aby śpiewać kolędy, modlić się i radować z Bożego Narodzenia. Wszystkie te czynności są czymś w rodzaju rytuałów wykonywanych co roku. Dzięki nim spotykamy się z rodziną, odpoczywamy i cieszymy się swoją obecnością. Zwyczaje wigilijne i Bożonarodzeniowe dają nam poczucie czegoś wyjątkowego, a wspólnie spędzony czas przy ładnie przystrojonej choince to szczególnie radosne chwile.

Ozdoby świąteczne odgrywają w Świętach Bożego Narodzenia dużą rolę, ożywiają nasze domy wieczorną porą, dodają im blasku i baśniowej atmosfery. Ozdobą świąteczną może być również własnoręcznie wykonana szopka, taka jak ta, którą możemy podziwiać w kościołach i kaplicach, z tą jednak różnicą, że znacznie mniejszych rozmiarów. Wielkim kunsztem i walorami artystycznymi wyróżniają się szopki krakowskie. Swym wyglądem przypominają zabytkowe budowle i są najpiękniejsze w całej Polsce. Również w Krakowie przez trzy dni od Wigilii do świętego Szczepana można podziwiać żywą szopkę, którą co roku przygotowują klerycy z Seminarium Duchownego w Krakowie. Zobaczyć tam można prawdziwe zwierzęta, niektóre z nich są specjalnie wypożyczane na tę okazję z ogrodu zoologicznego.

Leave a Reply

Tematy na topie