Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Trądzik 2018

Trądzik

Trądzik jest obecnie coraz częściej spotykanym poważnym schorzeniem skóry. Atakuje on nie tylko mężczyzn ale także kobiety i ludzi młodych. Coraz częściej poszukiwane są naprawdę skuteczne metody na zwalczenie trądziku. A właściwie dobrana metoda i odpowiednie preparaty z pewnością pomogą w walce przeciw trądzikowi.

Trądzik i jego rodzaje

Trądzik z łacińskiego acne vulgaris jest poważnym schorzeniem skóry, które atakuje różne części ciała, ale najczęściej twarz. Czynniki, „dzięki” który trądzik się pojawia to przede wszystkim pył, kurz, a także bakterie. Pozatykane pory łącznie z bakteriami i pozostałościami zrogowaciałego naskórka powodują powstanie łojotoku. Wtedy skóra staje się bardzo tłusta, skłonna do pojawiania się zapaleń i podrażnień. Wszystkie te czynniki sprawiają, że na naszej skórze zaczynają wzrastać zaskórniki, grudki, krosty i wągry. Rozdrapywanie lub wyciskanie tych zmian może spowodować trudne do usunięcia powikłania. Nieleczenie zmian trądzikowych może doprowadzić do powstawania szpecących blizn.

Trądzik przybiera różne postaci i dlatego możemy mówić o różnych rodzajach trądziku. W zależności od występujących zmian trądzikowych występują poniżej wskazane rodzaje trądziku. Bardzo często występującym rodzajem trądziku jest trądzik młodzieńczy. Pojawia się on głównie wtedy, gdy dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych. Temu trądzikowi niekiedy towarzyszą zmiany łojotokowe. Natomiast najczęściej występują zaskórniki i grudki, które powstają w skutek produkcji nadmiernej ilości łoju lub procesu rogowacenia komórek gruczołu łojowego.  Możemy wyróżnić także trądzik grudkowo – krostkowy. Charakteryzuje się on stanami zapalnymi występującymi nad zaskórnikami. Po ustępujących stanach zapalnych pozostawione są przebarwienia o różnym natężeniu.  Natomiast blizny pojawiają się bardzo rzadko. Rozróżniamy także trądzik ropowiczy, którego objawami są zaskórniki i krosty, a niekiedy nawet torbiele. Goją się one w taki sposób, ze pozostawiają po sobie wciągnięte i nierówne blizny.  Innym rodzajem jest trądzik skupiony. Charakteryzuje się on występowaniem licznych krost, grudek oraz cyst. Zmiany te najczęściej pojawiają się na policzkach i mają charakter skupiony. Występuje również trądzik różowaty, który bardzo rzadko występuje,, a jego charakterystycznymi cechami są łojotok oraz zaczerwienienie skóry. Kolejnym rodzajem trądziku jest trądzik bliznowcowy. Pojawia się on przeważnie na karku, a jego objawem są bliznowce po ustępujących zmianach ropnych.

Innymi  rodzajami trądziku są : trądzik martwiczy, zawodowy, polekowy, kosmetyczny, z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu oraz niemowlęcy.   

Trądzik martwiczy występuje na skórze głowy. Wykwity pojawiające się przy tym trądziku ulegają martwicy a goją się pozostawiają po sobie wciągniętą bliznę.  Natomiast jeśli chodzi o trądzik zawodowy to wywołują go przede wszystkim oleje czy chlor. A trądzik polekowy wywoływany jest poprzez działanie hormonów nadnerczy. Jeśli chodzi o trądzik kosmetyczny to powstaje przez nagromadzenie u ujścia gruczołów łojowych różnych pudrów kosmetycznych. Trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu dotyczy przede wszystkim młodych mężczyzn.  Przy tym trądziku występują takie same zmiany skórne jak przy trądziku ropowiczym i skupionym, ale dodatkowo towarzyszą temu objawy ogólne, np. gorączka.  Natomiast trądzik niemowlęcy pojawia się po nadmiernym stosowaniu olejków mineralnych. Ma on zwykle postać grudek, krost, a czasem nawet torbieli.

Leczenie trądziku

W walce przeciw trądzikowi stosuje się zwykle określony tok leczenia. Postaci łagodne wymagają tylko leczenia zewnętrznego, a odmiany umiarkowane i średnio nasilone i ciężkie leczone są metodami skojarzonymi, to jest miejscową i ogólną.

Leczenie ogólne wymaga zastosowania antybiotyków. Obecnie dużą skutecznością wykazuje tetracyklina. Tą terapię stosuje się według ściśle określonych schematów. Dodatkowo podawane są witaminy, takie jak: B2, PP oraz witamina C. Również skutecznie działa cynk.

Natomiast w leczeniu miejscowym wykorzystuje się rozmaite roztwory spirytusowe, zawierające tymol, mentol, a także kwas salicylowy. Są też gotowe preparaty, które zawierają antybiotyki oraz pochodne witaminy A.

W leczeniu domowym zaś wykorzystuje się rozmaite kremy, emulsje i żele. Należy jednak zasięgnąć porady lekarza w tej kwestii, ponieważ te preparaty mogą wywoływać podrażnienia.

Preparaty stosowane do walki z trądzikiem

W leczeniu trądziku stosuje się cieszący się dużą popularnością adaphalen. Jest on w grupie nowoczesnych retinoidów. Przy dobrej skuteczności wykazuje on dużo mniej skutków ubocznych. Ten preparat działa poprzez przywracanie prawidłowego funkcjonowania różnicowania komórek naskórka i  zapobiega rogowaceniu ujścia mieszków włosowych.

Innym preparatem stosowanym w walce przeciw trądzikowi jest kwas azelainowy. Zmniejsza on tworzenie keratyny, wymiata wolne rodniki i zmniejsza lipogenezę. Zaletą tego kwasu jest duża tolerancja oraz rzadkie występowanie objawów niepożądanych.

Leave a Reply

Tematy na topie