Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Z łuszczycą można żyć 2018

Z łuszczycą można żyć

Łuszczyca jest postrzegana głównie jako defekt kosmetyczny. Ale tak naprawdę jest dość poważnym schorzeniem.  Na szczęście wystarczy czasami trzymać ją w ryzach i w taki sposób leczyć, by miała łagodny przebieg. Zatem zobaczmy jak można poradzić sobie z łuszczycą.

Łuszczyca to choroba

Łuszczyca jest dość powszechnie występującą przewlekłą chorobą skóry. Cierpi na nią prawie dwa i pół procenta populacji na świecie. Jej przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Jedynie pewne jest to, że łuszczycę wywołuje sam organizm ludzki, który z jakiegoś powodu atakuje komórki swojego naskórka. Zaatakowane komórki przestają prawidłowo funkcjonować. Rozmnażają się zbyt szybko i docierają do powierzchni naskórka wtedy, kiedy nie są jeszcze dobrze wykształcone.  Z tego względu znacznie łatwiej się złuszczają. Nasza skóra wygląda zwyczajnie nieładnie, a jej głębsze warstwy pozbawione są odpowiedniej ochrony. To natomiast może wywołać zakażenia i stany zapalne.

Pierwsze objawy choroby zwykle pojawiają się przed ukończeniem dwudziestego roku. Może się zdarzyć, że łuszczyca pojawi się na przykład około sześćdziesiątego roku życia, ale wówczas będzie miała łagodniejszy przebieg. Badania naukowe potwierdzają również, że częściej na łuszczycę chorują kobiety niż mężczyźni.

Warto dodać, że tą chorobą nie można w żaden sposób się zarazić. Nie jest to możliwe nawet podczas spania w jednym łóżku z osobą z łuszczycą, bądź korzystania z tego samego ręcznika.

Charakterystyczne zmiany skórne

Zwykle lekarz dermatolog bez najmniejszego trudu rozpozna łuszczycę. Zmiany chorobowe nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Te zmiany to przede wszystkim łuszczące się czerwone grudki, które po zadrapaniu bardzo szybko krwawią. W następnej fazie zlewają się, tworząc wypukłe plamy pokryte grubymi srebrnymi łuskami . Wszystko to jednak nie jest boleśnie odczuwane. Natomiast może pojawić się wyjątkowo uporczywe swędzenie.  Gdy jest to drapane przez osobę chorą, powstają wówczas stany zapalne i charakterystyczne sączące niewielkie rany.

Charakterystycznym miejscem pojawienia się zmian łuszczycowych są głównie okolice łokci, kolan, a także skóra głowy. Nie jest to jednak regułą, ponieważ zmiany mogą pojawić się wszędzie: w okolicach fałdów skóry, na błonach śluzowych, na paznokciach, jak również w okolicach narządów płciowych i odbytu.

Oprócz tych zmian łuszczyca może zaatakować również stawy, niszcząc ich powierzchnię. Mamy do czynienia  wówczas z łuszczycą stawową.

Na koniec można dodać, że łuszczyca może rozwinąć się i przyjąć cięższą postać. Wypryski skórne mogą pojawić się bowiem na nawet dziewięćdziesięciu  procentach powierzchni skóry. I w takiej sytuacji może stanowić poważne zagrożenie naszego życia.

 Można ją skutecznie leczyć

Do leczenia łuszczycy wykorzystuje się wiele metod. Każda osoba ma indywidualne, ustalane przez dermatologa leczenie. Dermatolog po dokonaniu wywiadu proponuje odpowiednią terapię. Oto kilka z nich.

Do leczenia łuszczycy stosowane są przede wszystkim preparaty dziegciowe otrzymywane ze smoły węglowej. Są to najczęściej wykorzystywane leki stosowane do leczenia miejscowego. Mają konsystencję maści . Po zastosowaniu tego preparatu nie wolno skóry wystawiać na słońce, ponieważ może wystąpić poparzenie.

W leczeniu łuszczycy wykorzystuje się również cygnolinę. Jest to dość stary lek, ale nie mniej skuteczny. Niestety ubrania mogą zostać pofarbowane  a nasza skóra może nieco być podrażniona.

Kolejnym środkiem wykorzystywanym w leczeniu łuszczycy są pochodne witaminy D3. Jest to nowocześniejsza grupa leków wykorzystywana do leczenia łuszczycy. Preparaty te wykazują działanie nieco słabsze od cygnoliny. Natomiast nie wywołują podrażnień oraz są łatwiejsze w aplikacji. Tych preparatów nie stosuje się jednak u dzieci i młodzieży do osiemnastego roku życia.

Innym preparatem stosowanym w leczeniu łuszczycy są kortykosteroidy. Stosowane są wyłącznie miejscowego leczenia. Należy jednak postępować ostrożnie, ponieważ osłabiają skórę.

Inną nowocześniejszym sposobem leczenia łuszczycy jest fototerapia. Są to naświetlania promieniami UVB. Zastosowanie mają zwykle w połączeniu z maściami.

Kosmetyki dla skóry z łuszczycą

Osoby chore na łuszczycę mogą stosować tylko delikatne hypoalergiczne preparaty pozbawione barwników, a także substancji zapachowych. Możemy zastosować kremy pielęgnacyjno – ochronne do twarzy i ciała, bądź emulsje do twarzy, a także kremy do podrażnionych powiek. Do walki z przykrymi objawami łuszczycy  został stworzony preparat w postaci kremu, który niweluje objawy łuszczycy, takie jak: zaczerwienienie, podrażnienie oraz swędzenie skóry. Można także zastosować szampony do skóry z łuszczycą.

Podsumowując. Nie ma określonej jednej metody do leczenia łuszczycy. Każda osoba inaczej reaguje na dane leki czy terapie. Jeśli określona metoda zdaje egzamin u jednej osoby, to wcale nie oznacza to, że u nas odniesie sukces. Dlatego należy dostosować terapię do swojego organizmu.

Leave a Reply

Tematy na topie