Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Łysienie 2018

Łysienie

Jeśli martwisz się z powodu wypadających włosów, zacznij lepiej działać. Od zamartwiania się włosów raczej ci nie przybędzie – wręcz przeciwnie – będą wypadać w dalszym ciągu. Poznaj przyczyny łysienia i walcz. Do wyboru masz domowe sposoby oraz preparaty na łysienie, które dostępne są w aptekach.

Dlaczego włosy wypadają?

Łysienie? Pewnie nie raz już słyszałeś / słyszałaś, że wypadanie włosów to coś naturalnego. Każdy bowiem codzienne znajduje na poduszce, szczotce czy podłodze i ubraniach znajduje swoje włosy. Nie więc powodów do niepokoju. Problem może pojawić się dopiero wtedy, gdy włosów zaczynamy tracić znacznie więcej – gdy wypadają garściami. Powinna wówczas zapalić się nam czerwona lampka, która jest sygnałem, że jest z nami coś nie tak.

Przyczyn wzmożonego wypadania włosów jest wiele. Na część z nich to właśnie my mamy ogromny wpływ. Zalicza się do nich między innymi: niewłaściwy sposób odżywiania się, nieodpowiednia pielęgnacja włosów, nadużywanie kosmetyków do stylizacji czy długotrwałe noszenie tego samego uczesania (koski ogon, wysoki kok).

Ale są też przyczyny łysienia, na które raczej nie mamy wpływu. Do nich zalicza się między innymi łysienie spowodowane działalnością dihydrotestosteronu, bądź też innymi hormonami.

U kobiet bardzo często zdarza się łysienie poporodowe. To łysienie, które na szczęście samo znika. Włosy odrastają w ciągu kilku tygodni i nie wypadają całkowicie. Spowodowane jest ono działalnością estrogenów, których przybywa podczas ciąży. Hormony te uniemożliwiają wypadanie włosów w momencie, w którym powinny dawno wypaść. Z naszej głowy tracimy je dopiero po porodzie.

Innym często spotykanym typem łysienia  jest łysienie androgenowe (znane również jako łysienie typu męskiego). To rodzaj łysienia, który przede wszystkim dotyka mężczyzn, aczkolwiek można je zaobserwować również u kobiet. Trzeba jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach ma one zupełnie inny przebieg. Łysienie androgenowe spowodowane jest niekorzystnym oddziaływaniem dihydrotestosteronu. Hormon ten (należący do grupy androgenów – stąd nazwa łysienia) powstaje na skutek przekształcenia testosteronu pod wpływem działania enzymu 5-alfa reduktazy. Dihydrotestosteron powoduje osłabienie mieszków włosowych do tego stopnia, że włosy stają się coraz słabsze i cieńsze, aż wreszcie wypadają. Jeżeli w odpowiednim momencie proces ten nie zostanie zatrzymany, wówczas może dojść do całkowitej degradacji mieszków włosowych, a więc do wyłysienia.

Na wypadanie włosów – „babcine sposoby”

Jeżeli wypadanie włosów nie jest spowodowane czynnikami genetycznymi, możesz z powodzeniem zastosować domowe sposoby, które znane były już od dawien dawna. Maseczki, odżywki, płukanki może wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu.

Dobroczynne właściwości pokrzywy były znane już od dawna. By wzmocnić czuprynę i wyeliminować problem wypadania włosów można przygotować pokrzywową płukankę. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona odpowiednia do włosów jasnych, ponieważ „sok” z pokrzywy może zabarwić włosy na zielono. Podobnie sprawa ma się ze świeżymi liśćmi. Do przygotowania płukanki będziemy potrzebować suszonych liści pokrzywy (w proporcji: jedna łyżeczka na filiżankę). Można również zakupić gotową herbatę z pokrzywy. Susz należy zalać wrzątkiem. Gdy zioła naciągną należy ostudzić napar, a następnie płukać włosy. Dzięki takiej płukance włosy będą silniejsze.

Można zastosować również wariant drugi. Potrzebować będziemy garści pokrzyw, które musimy zalać szklanką zagotowanego octu owocowego. Pokrzywy w occie pozostawiamy na piętnaście minut pod przykryciem, a następnie odcedzamy. Gdy wywar się ochłodzi należy przemywać nim włosy – najlepiej co drugi dzień.

W walce z wypadaniem włosów wspomoże nas maseczka drożdżowa. By ją przygotować będziemy potrzebować pół opakowania piekarniczych drożdży i niewielką ilość mleka, które należy podgrzać na wolnym ogniu. Gdy utworzy się papka, po jej ostudzeniu nakładamy w włosy i wmasowujemy w skórę głowy. Następnie całość zawijamy folią, a następnie ręcznikiem. Dzięki temu stworzymy „saunę”, co zwiększy skuteczność działania maseczki. Po piętnastu minutach specyfik należy spłukać i umyć szamponem (wskazany jest taki, który przeciwdziała wypadaniu włosów).

Na łysienie – gotowe preparaty

Jeżeli naszym problemem jest „poważne” łysienie, wówczas koniecznością będzie zaopatrzenie się w specjalne preparaty, zawierające odpowiednie substancje. Warto sięgnąć wtedy po szampony bądź kremy zawierające minoxidil. Jest to substancja, która skutecznie przeciwdziałania łysieniu androgenowemu – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Specyfiki zawierające minoxidil aktywizuje pracę komórek włosa, a więc pobudza ich wzrost. Trzeba jednak wiedzieć, że preparaty zawierające minoxidil, choć są skuteczne, muszą być stosowane regularnie. Jeżeli bowiem z jakichś powodów zaprzestaniemy kuracji, wówczas włosy znów zaczną wypadać.

W walce z łysieniem pomocne mogą okazać się specyfiki zawierające cynk (najlepiej działa w połączeniu z witamina B6), wyciąg z plamy sabałowej czy wyciąg z pestek winogron.

Pamiętajmy, że łysienie androgenowe można jedynie zahamować. Nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się problemu. Z innymi typami łysienia tak trudno już nie jest.

Leave a Reply

Tematy na topie