Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Tarczyca 2018

Tarczyca

Tarczyca jest organem, który pełni szereg ważnych funkcji w organizmie każdego człowieka. Jeśli nie choruje wszystko jest w porządku. Jednakże, kiedy są zaburzenia funkcjonowania tarczycy to wówczas mija sporo czasu, gdy je odkryjemy. A skutki złego funkcjonowania tarczycy mogą być bardzo groźne dla każdego z nas.

Kilka słów o tarczycy

Tarczyca jest umiejscowiona z przodu szyi, tuż poniżej krtani. Kształtem swym przypomina może motyla i jest prawie tak samo duża. Ciężar tego gruczołu  nie przekracza  trzydziestu gramów, i z pewnością nie jest adekwatny do roli jaką pełni w organizmie każdego z nas. Tarczyca wydziela hormony do krwi, które wywierają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki temu mamy chęć do pracy i życia; a nasze ciało jest prawidłowo odżywione. W związku z czym, by dobrze funkcjonować, żadnych zaburzeń pracy tarczycy nie wolno lekceważyć.

Niegdyś wrodzony niedobór hormonu tarczycy prowadził do kretynizmu, który przejawiał się niedorozwojem układu kostnego oraz nerwowego. W obecnych czasach nie rodzą się już dzieci z tą chorobą. Bowiem matki w okresie ciąży uzupełniają braki cennego jodu.

Nadmiar i niedobór hormonu tarczycy

Przyczyny powiększenia tarczycy nie są związane tylko z brakiem wystarczającej ilości jodu w organizmie. Do powstania woli przyczyniają się również metale ciężkie. Wśród nich trzeba wymienić: rtęć, kadm, ołów i  fluor, które znajdują się w zatrutym środowisku. Ponadto niewystarczające ilości pierwiastków śladowych, takich jak: selen, magnez i miedź mają wpływ na pojawienie się niedoczynności tarczycy. Niedoczynność bardzo często objawia się w postaci choroby Hashimoto. Przytrafia się ona kobietom aż pięć razy częściej niż mężczyznom.

Lekkie postacie niedoczynności tarczycy zazwyczaj przebiega łagodnie, jednakże częściej się pojawia. Dotyczy około dziesięciu procent starszych kobiet.  Powiększenie tarczycy może być groźnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chorób nowotworowych.

Czasem może wystąpić odwrotna sytuacja: nadmiar jodu może powodować nadczynność tarczycy i groźną chorobę Gravesa – Basedowa, która przejawia się porażeniem mięśni oka i wytrzeszczem ocznym.  Z pewnością przyjmowanie jodu przez te osoby nie jest wskazane. A choroba z reguły ma podłoże autoimmunologiczne. U kobiet, które są wrażliwsze na wahania hormonów, częściej występuje nadczynność tarczycy niż u mężczyzn.

W Polsce wzrasta liczba zachorowań na raka tarczycy, zwłaszcza wśród osób mieszkających najdalej od obszaru morskiego.

Ważne badania tarczycy

Jeśli chcemy sprawdzić, jak ma się nasza tarczyca, to należy wykonać badania laboratoryjne. Wówczas mamy oznaczony poziom tyreotropiny ( w skrócie TSH), a także poziom wolnej trójjodotyroniny i wolnej tyroksyny (FT 4). I tak zmniejszenie stężenia poziomu TSH oznacza nadczynność tarczycy, a zwiększone stężenie świadczy o niedoczynności tarczycy.

Ponadto, w celu zbadania stanu tarczycy możemy wykonać ultrasonografię tarczycy. Pozwala ona na wykrycie drobnych guzków, a także tkankę gruczołu ( niegromadzącej radioizotopu). Każdy może mieć wykonane takie badanie.

Można wykonać również radioizotopowe badanie tarczycy. Metoda ta wykorzystuje izotopy promieniotwórcze. Dzięki badaniu można ustalić położenie gruczołu tarczycy oraz charakteru guzków.  Badanie to jest całkowicie bezpieczne, a jedynym przeciwwskazaniem jest okres ciąży o karmienie piersią.

Dla sprawdzenia stanu tarczycy wykonuje się także cienkoigłową biopsję aspiracyjną.  Dzięki temu można pobrać wycinek tkanki tarczycy w celu przeprowadzenia badania histologicznego.  Dzięki temu badaniu można ocenić ewentualne stany nowotworowe.

Niezastąpiony jod

Zainteresowanie jodem wzrosło na początku dwudziestego wieku. Jod jest mikroelementem, niektórzy jednak nazywają go pierwiastkiem śladowym. Bowiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu nie potrzeba go wiele. Natomiast w przyrodzie występuje rzadko. Jego największym źródłem – oprócz soli jodowanej – są ryby w każdej postaci. U wielu osób mieszkających w nadmorskich miejscowościach bardzo rzadko obserwuje się zaburzenia pracy tarczycy.

Jak wspomóc tarczycę?

Wspomaganie pracy tarczycy polega przede wszystkim na przyjmowaniu określonych preparatów. Są to głównie specyfiki zawierające naturalne składniki.  Działanie takich preparatów tak pobudza tarczycę, by ta wytwarzała właściwe ilości hormonów tarczycy. Ponadto zażywanie tego typu preparatów zapobiegnie typowym objawom, jak depresja, otyłość, czy suchość skóry.

Możemy również zastosować preparaty, które złagodzą skutki wywołane złym funkcjonowaniem tarczycy. Są to przeważnie środki w postaci kapsułek, które zmniejszą wypadanie włosów, depresję oraz pomniejszą nadwagę.  Zawarte w kapsułkach naturalne składniki nie zastąpią hormonów, ale pokierują produkcją, by hormonów tarczycy były odpowiednie ilości w naszym organizmie.

Trzeba dodać, że zastosowanie jakiegokolwiek preparatu wspomagającego pracę tarczycy należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

Leave a Reply

Tematy na topie