Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/uw.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Nadczynność tarczycy 2018

Nadczynność tarczycy

Tarczyca jest bardzo istotnym gruczołem wytwarzania wewnętrznego, który ma ważne funkcje do spełnienia w każdym organizmie. Niestety, podobnie, jak wszystkie narządy może czasem niedomagać i wówczas nieprawidłowo funkcjonuje .  Jakie najczęściej występują schorzenia tarczycy? Otóż obecnie  spotyka się zazwyczaj  niedoczynność tarczycy, jak i nadczynność tarczycy. Tej ostatniej  raczej nie lekceważmy. Choroba ta bowiem sprzyja powstawaniu licznych zaburzeń w funkcjach podstawowych każdego organizmu.  Dlatego tak istotna jest kontrola stanu tarczycy i jej leczenie.

Kilka zdań o samej tarczycy

Tarczyca, a bardziej dokładnie –  tarczowy gruczoł jest w każdym organizmie gruczołem nieparzystym wewnętrznego wydzielania ; kształtem bardzo przypominającym niewielkiego motyla.  Tarczyca ma położenie przy  dolnej części szyi – leży w sposób  symetryczny do tchawicy. Ten gruczoł tworzony jest przez dwa płaty, które łączy cieniutka  węzina. Podstawowym zadaniem tarczycy jest wydzielanie do krwi  ważnych hormonów –  tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3). Aby tarczyca produkowała potrzebne ilości wymienionych hormonów potrzebny jest jod. Produkcja koniecznie musi przechodzić pod kontrolą naszego organizmu, gdyż wszelkie zaburzenia w czynności  gruczołu tarczycowego mogą spowodować nieprzyjemne efekty.  Ilość wytwarzanych i przewijających się przez krwioobieg hormonów sterowana jest przez podwzgórze, jak też przez  przysadkę mózgową, a one z kolei  produkują neurohormony mające wpływ na pracę gruczołu tarczycowego.

Czym jest nadczynność tarczycy?

Schorzenia gruczołu tarczycowego są najczęściej występującymi wśród chorób wewnętrznego wydzielania. Na tego rodzaju choroby znacznie częściej zapadają kobiety; mężczyźni w nieco mniejszym stopniu. Blisko  7 – 10 razy częściej choroba związana z tarczycą  pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.  Czym jest zatem  nadczynność tarczycy? Pod tym pojęciem kryje się ogólnoustrojowe  rezultaty nadmiernej produkcji hormonów tarczycowych przez ten gruczoł. Nadczynność bardzo często określana jest jako  tyreotoksykoza.  Rozwijanie się różnych postaci nadczynności tarczycy jest zazwyczaj zależne od ilości przyjmowanego jodu. Warto wiedzieć, że nadczynność tarczycy może wynikać także z zapalenia tarczycy, z choroby  Gravesa-Basedowa, woli guzowatych nadczynnych,  a także z nadczynności spowodowanej zażywaniem niektórych leków.

Wszystkie objawy nadczynności tarczycy

Objawy choroby  mogą być różnorodne. Są one uzależnione w dużej mierze od przyczyn zaburzeń w funkcjonowaniu  tarczycy i rozległości schorzenia.  Bardzo częstym objawem nadczynności tarczycy jest ogólne osłabienie, niepokój, bezsenność oraz powtarzająca się nerwowość. Częstą oznaką jest także  stałe odczuwanie gorąca (tzw. uderzenia gorąca).  Pomimo powiększonego apetytu chorzy na nadczynność  odczuwają zmniejszenie wagi. Ponadto symptomami schorzenia są  kołatania serca i przyśpieszone bicie  serca, a także częste drżenie rąk. Chorzy na nadczynność obserwują również  ciepłą i dosyć wilgotną skórę, jak też powiększenie tarczycy.

Warto wspomnieć, że u kobiet z nadczynnością dochodzi do nieprawidłowego miesiączkowania – bardzo często skraca się  cykl, jak też samo krwawienie. U mężczyzn natomiast  obserwuje się słabą aktywność seksualną . Wśród innych objawów nadczynności wymienia się zaburzenia osobowości ( rzadko się zdarza taki symptom), osteoporoza,  zaburzenia rytmu serca czy migotanie przedsionków,  a także duszności i nawet niewydolność mięśnia sercowego.

Ważne badania

W celu rozpoznania nadczynności tarczycy warto zaobserwować swój organizm,. Jeśli zauważymy jakieś z wyżej wymienionych objawów, to należy się udać do lekarza.  Lekarz powinien  przeprowadzić wywiad, który będzie polegał również na badaniu  tarczycy przy  pomocy rąk . Badanie tarczycy może także polegać na jej osłuchaniu z wykorzystaniem stetoskopu –  przypadku nadczynności można usłyszeć  delikatny szmer, który oznacza zwiększony przepływ krwi .

Innym badaniem tarczycy, które również znajduje wykorzystanie jest  badanie RTG klatki piersiowej. Na jego podstawie można obserwować rozrostu gruczołu do środka klatki piersiowej. Oprócz tego badania zastosowanie znajduje USG. Jeżeli w czasie badania stwierdzono zmiany nowotworowe, to wówczas wykonywane jest kolejne badanie –  biopsję. Określa ona charakter choroby może potwierdzać czy wykluczać groźne nowotwory.

Jak leczyć?

Przy  leczeniu nadczynności tarczycy obecnie wykorzystuje się  leczenie farmakologiczne, które opiera się na  przyjmowaniu preparatów przeciwko tarczycy. Inną metodą leczenia tarczycy jest  radioterapia, czyli przyjmowanie promieniotwórczego jodu ; niszczy on komórki najaktywniejszych hormonów. Ponadto  metodą , którą wykorzystuje się do leczenia nadczynności tarczycy jest leczenie operacyjne. Jest ono polecane przy powiększeniu tarczycy, albo też w objawach uciskania na tchawicę.

Wybór właściwej metody ratującej zdrowie tarczycy jest  zależny miedzy innymi od  preferencji i predyspozycji chorego, a także od decyzji lekarza – specjalisty.

Leave a Reply

Tematy na topie